ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ବିବାହ: ଗୋଟିଏ ମଣ୍ଡପରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଏହାର କାରଣ ଜାଣି ଲୋକ କହିଲେ – ହେ ଭଗବାନ…

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ବିବାହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସମୟ ଆସିବା ପରେ ଲୋକମାନେ କାହାକୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟକୁ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବରେ ବାଛନ୍ତି | ପୂର୍ବ କାଳରେ, ମହାରାଜା ତିନିରୁ ଚାରି ପତ୍ନୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଜୀବନ ଆରାମଦାୟକ ହେବା ଉଚିତ୍, ତାହା ଏକ ବଡ଼ କଥା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇଜଣ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିବାକୁ କେହି ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲର ଖୋଦୋଙ୍ଗ୍ରି ତହସିଲର କେରିଆ ଗ୍ରାମରେ ବିବାହର ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହିତ ସାତ ରାଉଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି | ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହର ଚିତ୍ର ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି |

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଘଟୁଥିବା ଅନନ୍ୟ ବିବାହ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା – ଘୋଡାଡୋଙ୍ଗ୍ରି ତହସିଲର କେରିଆ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁଇ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଏକ ପାଭିଲିୟନରେ ସାତ ରାଉଣ୍ଡ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହରେ ବର ଏବଂ ଉଭୟ ବରର ପରିବାର ଗାଁର ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବର ସାଧାରଣତଃ ପାଭିଲିୟନରେ ବର ଥାଏ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୁଇ ବର ବର ସହିତ ବସିଥିଲେ | ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା ବିବାହ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତିନିଜଣ ସମାନ ରୀତିନୀତିରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଉଭୟ ବର ବର ସହିତ ସାତ ରାଉଣ୍ଡ ନେଇ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଲୋକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଝିଅ କିପରି ଏକା ପୁଅକୁ ଏକାଠି ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ?

ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହ କିପରି ହେଲା – ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କିରିଆ ଗାଁର ସନ୍ଦୀପ ହୋଶଙ୍ଗାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଯୁବତୀ ଏବଂ ଗୋଦାଦୋଙ୍ଗ୍ରି ତହସିଲର କୋୟାଲାରୀ ଗାଁର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତରେ ସନ୍ଦୀପ ଭୋପାଳରେ ପଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ସେ ହୋଶଙ୍ଗାବାଦର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡିଥିଲେ। ଉଭୟ ବିବାହର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସନ୍ଦୀପଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ କୋୟାଲାରି ଗାଁର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତିନିଜଣଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ପଞ୍ଚାୟତ ଡାକିଲେ।

ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଉଭୟ ଝିଅଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନହୁଏ ଏବଂ ଦୁହେଁ ଏକାଠି ଖୁସିରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତେବେ ସେମାନେ ସମାନ ପୁଅକୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏଥିରେ ଉଭୟ ଝିଅ ବିବାହ ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସନ୍ଦୀପ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଏବଂ ଘରର ଝିଅକୁ ସମାନ ପ୍ୟାଭିଲିୟନରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଘୋଡାଡୋଙ୍ଗ୍ରିର ତହସିଲଦାର ମୋନିକା ବିଶ୍ୱକର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏପରି ବିବାହ ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁମତି ଦେଇନାହୁଁ। ଆମ ବିନା ଅନୁମତିରେ ସେମାନେ ଏହି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି | ପାଟୱାରୀଙ୍କୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପଠାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *